És amire csuklóból jön a válasz, mindenkinek arra van ideje, amire akar.
Mind coachként, mind magánemberként rengetegszer hallani. Ezt bizonyítja a magyar utakon tapasztalt folyamatos dudálás; a BKK-s, 5 percenként induló buszokra siető, másokat szinte felöklelő utasok; az ideges vásárlók a boltban; az utcán gyerekükkel üvöltöző szülők. Mindenki rohan, elfoglalt, és nincs 5 perce semmire. Beláthatjuk világunk felgyorsult, és mindent szélsebesen és hatékonyan kell intéznünk, ha azt akarjuk, hogy életünk egyenesben legyen.
De tényleg nincs időnk semmire?! Végig gondoltuk valaha, hogy mit is csinálunk pontosan egy nap folyamán? Készítettünk valaha egy napi időbeosztást magunknak, hogy pontosan milyen tevékenységekre mennyi időt szánunk?
A fent említett ideges emberek többsége valószínű nem, különben nem kapkodnának. Ezzel a módszerrel egy tréning során ismerkedtem meg, ami nem egy új keletű találmány, de lássuk be, az emberek töredéke végezhette el valaha ezt a gyakorlatot. Egyszerűen naplót készítesz, egy papírlapra leírod óráról órára, hogy mivel foglalkozol, és ki tudod szűrni az időrabló tevékenységeidet.
Időrabló tevékenységek lehetnek a teljesség igénye nélkül:
- TV-zés (híradó, reklámok stb.)
- sorozat nézés
- chatelés
- hírek olvasása
- olyan emberekkel töltött több órás beszélgetés, akikkel nem szívesen találkozol, de nem tudsz nemet mondani, nehogy megsértődjön
- olyan telefonokat veszel fel, amik megszakítanak egy célirányos tevékenység kivitelezése közben
- stb.
Egyszerűen minden olyan cselekvés, ami nem a CÉLJAID felé visz!!!
Mi a célod? Mit szeretnél elérni? Mi az, ami boldoggá tesz?
Eléggé logikusnak tűnik, hogy erre szeretnéd a legtöbb időt szánni, hisz ettől leszel kiegyensúlyozott, elégedett, ettől veszed könnyebben az akadályokat az életben, hisz tudni fogod, hogy jó irányba haladsz a boldogság felé vezető úton.
Minden más csak IDŐPAZARLÁS! Az IDŐ pedig az ÉLET maga! Persze fontos az egyensúly, és a pihenésre, szórakozásra ugyanúgy időt kell szánni, annak is célja (regenerálódás, lazítás) van, de például a statisztikák által mutatott napi 4-5 óra TV-zést nem nevezhetjük pihenésnek, ahogy a napi szintű sörözéseket sem lazításnak.
Mindenkinek tudni kell a saját céljait, és ennek megfelelően kialakítani az életét, a napirendjét.
„Az időhiány valójában a fontossági sorrend hiánya.”- Timothy Ferriss
És Neked mire van időd?
Ui. Köszönöm, hogy ennek a cikknek az elolvasására volt! J
Simon István life coach írása